hammarotrolling.se

Trollingfiske & charter på Vänern

Full pott på Gös(Snoekbaars) vid dagtrolling

| Inga kommentarer

Jag hade i dag Pål, Wilhelm och Ivan i båten. Fisketuren var bokad av Michel men han var tvungen att uppsöka sjukhuset. Pål fixade en videokonferens med Michel på sjukhuset med direktsändning från båten under kanske en kvart, så han fick viss kompensation. Under den tiden fick han se hela båten och även se när vi drillade en gös. Vi startade kl 10 och bröt vid kl 1630. Vädret var fantastiskt under hela dagen.

Detta blev min bästa dag någonsin på Glafsfjorden, vi fick åtta gösar varav sex behölls, sju gäddor och tappade en trolig Asp.(kvar på kroken satt ett stort vitt fjäll) Storleken på gösarna var också bättre idag, än senast.

Fiskarna  högg på en ny sked på sju meter på riggen eller på oblyade ”Nissar”.  Ni är hjärtligt välkomna på Laxtrolling till hösten.

Danke fur ein schönes tag am see und hertzlich willkommen zuruck !

Lämna ett svar

Obligatoriska fält är märkta *.